• Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Pinterest Social Icon

©2018 by Dezinti Tasarım Danışmanlık.

Ofis Tasarımında Renk Tercihinin Üretkenliğe Etkisi

August 7, 2018

İşveren de olsanız çalışan da olsanız iş alanında üretkenliği arttırmanın yollarını ararsınız. Bunun yalnızca ofisinize biraz renk vermekle bile mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

 

Renk, üretkenliği arttıran bir araç olmanın yanı sıra ofistekileri tetikleyen, etkinleştiren ve heyecanlandıran bir unsurdur.

 

Ofis tasarımında doğru renk tercihleri için bu rehberi incelemelisiniz.

 

 

Zihin İçin Mavi Renk

 

Mavi, evrensel olarak huzurun ve dinginliğin rengi olarak bilinir. Gerek yaşam alanlarında gerek ofis ortamında kullanıldığı zaman, bir düzen ve sükunet hissiyatı verir. Bilimsel çalışmalar mavi rengin kalp ritmini ve kan akışını yavaşlatarak yalnızca zihni değil, vücudu da sakinleştirdiğini kanıtlıyor.

 

Mavi renk iş dünyasında da öncü renklerden biridir. Dell, American Express, HP gibi dev şirketler logolarında mavi rengi kullanıyorlar. Kurumsal kimlik oluşumunda mavinin kullanılmasının nedeni de bu rengin tüketicilerde güvenilirlik ve dürüstlük hissiyatı oluşturmasıdır.

Bu nedenle üretkenliğin yüksek seviyede olması gereken ofislerde tasarımı en iyi şekillendirecek renk mavidir.

 

Denge İçin Yeşil Renk

 

Doğa ve çevreyle bağdaşlaşan yeşil; beden, zihin ve duygular arasında bir denge yaratmak için mükemmel bir renk. Beden ve zihin arasında denge kurulduğu zaman, inovatif ve kreatif düşünme yeteneği artar.

 

Yaratıcı düşüncenin teşvik edildiği iş ortamlarında yeşil renk, tasarımın olmazsa olmazıdır. 

 

Beden İçin Kırmızı Renk

 

Kırmızı, kan akışını ve kalp ritmini arttıran, fiziksel olarak tetikleyici renklerin başında gelir. Kırmızının dikkat çekme özelliği, tüm dünyada “dikkat” tabelalarının rengi olmasıyla da ıspatlanabilir. Tetikleyici özelliği kırmızıyı, detayların önem arz ettiği bir ofis için ideal kılıyor.

 

Ofis tasarımında kırmızı bir ara renk olarak kullanılmalı, ana renk olarak kullanılacaksa da şarap gibi daha yumuşak tonlar seçilmelidir.

 
Pozitiflik İçin Sarı Renk
 

Sarının parlak ve neşelendirici doğası, özgüven ve pozitiflik sağlar ve çalışanlarda üretkenliği arttıracak bir etki gösterir. Sarı, neşeli ve eğlenceli bir renk olarak dikkat çekmesinin yanı sıra, yarattığı yoğunlukla samimi ve sıcak bir çalışma ortamı oluşturur.

 

Sarı da kırmızıya benzer olarak ofis tasarımında bir geçiş rengi olarak kullanılmalıdır. Tek bir duvarı sarıya boyamak rengin beraberinde getirdiği neşeli ve optimistik etkiyi sağlamak için yeterlidir.

 

Bu nedenlerle sarı, dinamizme ve enerjiye ihiyaç duyan ofisler için en ideal renktir.

 

 

Bu makale TRIMline için yazılmış olup, http://www.trimline.com.tr/Blog/mutlu-calisanlar/ofis-tasariminda-renk-tercihinin-uretkenlige-etkisi/63

adresinde yayınlanmıştır.

 

 

 

 

Please reload

Our Recent Posts

Kazanılmak İstenen Yükleniciler İçin Dijital Pazarlama Fikirleri

November 16, 2018

B2B Pazarlama İçin Uygulamanız Gereken Stratejiler

November 13, 2018

Salesforce, Facebook'ta Pazarlamayı Kolaylaştırıyor mu?

November 9, 2018

1/1
Please reload

Tags

Please reload